Ako z jednej nevinnej kosti bola vážna chirurgia hrudníka.

Alona je 13-ročná pudlíčka, apricot-ka. Veselá, hravá,minulý rok dokonca veľmi statočne prekonala chirurgický zákrok na našom pracovisku- ovariohysterektomiu z dôvodu pyometry (viac o tomto ochorení nájdete v našich odborných textoch). A tak ako veľa iných psíkov, aj Alona si rada pochutí na kostičkách.

 Aj napriek tomu, že to my- veterinári zásadne neodporúčame. Tých dôvodov je veľa -od zvracania, cez zápchy až po nebezpečenstvo uviaznutia kosti kdekoľvek v tráviacom trakte. A to bol prípad našej pudličky. Krátko po prehltnutí väčšej kosti- kus bravčového stavca začala mať Alona nápinky, nahrbený postoj, bolestivé bruško. Röntgenologické vyšetrenie odhalilo väčšie množstvo kostí v žalúdku a jednu kosť v pažeráku cca 5 cm pred žalúdkom- foto 1 a 2.

Takto uviaznutá kosť môže znamenať značný problém. Vykonali sme teda endoskopické vyšetrenie a naše podozrenie sa boužiaľ potvrdilo -kosť bola veľmi pevne vzpriečená v pažeráku a jediná cesta ako ju vytiahnuť bola priamo -teda otvorením hrudného koša a otvorením samotného pažeráku. Je to pomerne rizikový zákrok. Chirurgický prístup do hrudníka nesie zo sebou viaceré nástrahy- treba zabezpečiť riadenú ventiláciu, aby neskolabovali pľúca, je potrebné mať skúsený a dobre vybavený operačný tím, aby zákrok prebehol efektívne a bez zbytočných prieťahov a komplikácií. S majiteľmi sme si preto dôsledne skonzultovali všetky aspekty a riziká tohto zákroku a tí bez váhania súhlasili. Predoperačné laboratórne vyšetrenia krvi neodhalili žiadnu abnormalitu a tak sme pristúpili k samotnému zákroku. V tomto prípade sme vykonali prístup z ľavého ôsmeho medzirebrového priestoru. Identifikovali  a otvorili sme pažerák-vybrali naozaj dobre zakliesnený kus bravčového stavca-foto 2 a 3.

Rana sa potom uzatvára tak, že sa vyvedie postranný dren na odsatie vzniknutého pretlaku-pneumothoraxu. Alona zvládla samotnú operáciu veľmi dobre- bez komplikácií. Rovnako dobre sa preberala a pooprečná hospitalizácia prebiehala taktiež bez komplikácii. Už po 24 hodinách začala Alona prijímať tekutiny a následne potravu, takže po 48 hodinách bola prepustená do domácej starostlivosti-foto 4. Pri následujúcich kontrolách sa neobjavili žiadne komplikácie a tak sme na 10. deň vytiahli stehy a Alona sa teší dobrému zdraviu.

Príbeh sučky Alony je trošku extrémny,ale zďaleka nie ojedinelý. Bohužiaľ aj s našimi skúsenosťami a vybavením sa nám nie vždy pacienta s podobnými problémami podarí zachrániť, obvzvlášť , ak vyhľadá špecializovanú odbornú pomoc príliš neskoro. Jediný spôsob, ako mu predchádzať je definitívne vylúčiť  kŕmenie akýchkoľvek kostí u našich psíkov/mačiek. Nie sú pre nich žiadnym prínosom, práve naopak, môžu spôsobiť len vážne problémy.